Forskningen Grunnforskningen bak produktet
Lectinect®-serien er utviklet sammen med Professor Ian F. Pryme. Les mer om professor Pryme her.
Fra forskningslitteraturen [1] vet vi at to egenskaper er nødvendig for at et protein skal hjelpe mot mageproblemer.
Det må kunne binde seg til spesifikke mikroorganismer i tarmen, og det må kunne medføre en lokal styrking av tarmens immunforsvar ved å binde seg til bestemte reseptorer. Forskning [2] har vist at lektinene er de eneste proteiner med slike egenskaper i hyllebær.
Vår egen forskning [3] har dokumentert at dersom man inaktiverer proteinene i hyllebær, så går også de ovennevnte biologiske egenskaper tapt. Vi kan derfor konkludere med at det er lektinene i hyllebær som er de aktive proteinene mot mageproblemer.
Lektiner er plantenes forsvar mot angrep
Lektiner er proteiner som finnes i de fleste planter, bær og frukter. Lektiner spiller en viktig rolle i planters forsvarsmekanisme. Når planter angripes av insekter eller mark økes konsentrasjonen av lektiner som en del av dette forsvaret [4, 5]
Lektiner fra hyllebær kan styrke immunforsvaret
Frukt, planter og bær er antatt å ha en positiv helseeffekt for mennesker. De senere årene har forskning påvist en sammenheng mellom en del planters lektiner og menneskers immunforsvar [2, 6]. Forskning viser at lektiner fra hyllebær kan styrke immunforsvaret [2].
Lektiner og mageproblemer
Lektiner fra hyllebær binder seg til deler av immunforsvaret i mageområdet hos mennesker [7], og kan starte en positiv biologisk aktivitet. [8]. Hyllebær inneholder dessuten et høyt nivå av antocyaner [9] som også er kjent å kunne hjelpe mot mageplager [10].
Sikring av biologisk aktivitet
En fundamental forutsetning for helseeffekter er at lektinene er biologisk aktive. Mye av dagens moderne kosthold er industrielt bearbeidet mat, slik at den biologiske aktiviteten av viktige komponenter ofte er redusert. Vårt fokus er å sikre at hyllebærene ikke taper biologisk aktivitet på veien fra innhøsting til ferdig produkt. Å ta en tablett Lectinect skal være helsemessig like gunstig som å spise bæret i sin naturlige form, rett fra treet.

Vi har derfor utviklet laboratorietester som kontrollerer den biologiske aktiviteten underveis i produksjonen. Kort fortalt studerer vi evnen til å stimulere spesifikke cytokiner (små immunmolekyl) når Lectinect tilsettes en kultur av hvite blodlegemer på laboratoriet. Vi har erfart at det ofte skal svært lite til før biologisk aktivitet blir forringet. Derfor har vi finjustert alle ledd i produksjonen, og foretar løpende undersøkelser i vårt analyselaboratorium. Lectinect ® har derfor høy biologisk aktivitet når det kommer til forbrukeren.
Studier på mennesker
Det finnes en rikholdig litteratur som dokumenterer lektinenes positive virkinger, men foreløpig er det ikke gjort det man kaller en dobbelblindstudie av dette. En slik prosedyre brukes for å teste et stoff med tanke på å utvikle et nytt legemiddel. Det gjøres gjennom forsøk der hverken pasientene eller de som utfører studien vet hvem i to testgrupper som får utdelt tabletter med det aktive stoffet og hvem som kun får et «narremiddel». En slik prosedyre er svært omfattende og kostbar. Samtidig kan det ta mange år å få endelig svar.
Vi håper at det på sikt vil kunne gjennomføres slike studier, men fordi virkningene av lektiner er så godt dokumentert på andre måter og fordi tilbakemeldingene fra de mange tusen som benytter Lectinect er så positive, så kan vi ikke vente på dette. Lectinect tilbys derfor som et kosttilskudd - ikke som et legemiddel.
REFERANSER
[1] Lectins: Biomedical Perspectives (Eds. Pusztai, A. and Bardocz, S.), Taylor and Francis, London UK, 1995.
[2] Handbook of Plant Lectins : Properties and Biomedical Applications. Van Damme, E.J.M., Peumans W.J., Pusztai, A. and Bardocz, S. 1997. John Wiley and Sons, UK.
[3] Intern rapport nr: IR012006 (Palm Research 2006).
[4] Lectins as Plant Defence Proteins. Peumans W.J. and Van Damme, E.J.M. In Lectins : Biomedical Perspectives, pp. 1-21, 1995. Taylor and Francis, London.
[5] Waiting to fight? Lectin's passive defence role in plants. Debenham M. Biologist 52, 2005, 74-79.
[6] Lectins in immunology.. Kilpatrick D.C. In : Lectins : Biomedical Perspectives. Pusztai A. and Bardocz S. pp.155-182,1995. Taylor and Francis, London.
[7] Lectin binding reveals divergent carbohydrate expression in human and mouse Peyer's patches. Sharma, R., van Damme, E.J., Peumans, W.J., Sarsfield, P. and Schumacher, U. Histochemistry and Cell Biology 105, 1996, 459-466.
[8] Lectins as growth factors for the small intestine and the gut. Bardocz, S., Ewen, S.W.B. and Pusztai, A. . In Lectins : Biomedical Perspectives, pp. 103-116, 1995. Taylor and Francis, London.
[9] Potential health effects of berries. Beattie J., Crozier A. and Duthie G.G. Current Nutrition & Food Science 1, 2005, 71-86.
[10] Youdim, K.A., Martin, A. and Joseph, J.A. Incorporation of the elderberry anthocyanins by endothelial cells increases protection against oxidative damage. Free Radicals in Biology and Medicine 29, 2000, 51-60.
Følgende presiseres om ovennevnte referanseliste: vi står kun inne for de helseeffekter som gjengis i våre tekster. Om referanseartiklene skulle omtale andre helseeffekter eller spesifikke sykdommer, er ikke dette noe vi hevder er gjeldende for våre produkter.
|
|
|
|
|